27.02.2020 Бүгін Приозерск қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы туралы баспасөз конференциясы өтті, онда қала әкімі Қайрат Камзин қалада "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлік бағдарламасы қалай жүзеге асырылатынын, абаттандырылатынын айтты.

"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлік бағдарламасы бойынша 2017-2021 жылдарға жоспарланған:

- 52 адамды кәсіби біліммен және қысқа мерзімді оқытумен қамту,

- 10 грант беру;

- әлеуметтік жұмыс орындарына 40 адам жіберілсін.

Жастар тәжірибесіне 38 түлек, ал қоғамдық жұмыстарға 320 адам жіберіледі.

Құрылыс саласы.

Ағымдағы жылы көп балалы отбасылар үшін алты пәтерді сатып алуға қаражат бөлу жоспарланып отыр, нәтижесінде 408 адамның 75 отбасына азайып, көп балалы отбасыларды тұрғын үймен толық қамтамасыз ету жоспарланып отыр.

Сонымен қатар, Достық, 10 көшесіндегі 30 пәтерлі үйдің құрылысына жобалық-сметалық құжаттама әзірленетін болады.

Достық, 1 көшесіндегі 24 пәтерлі үйдің құрылысын аяқтау жоспарлануда.

Нұрлы жер "Мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасын іске асыру аясында Балқаш көшесі, 10 мекен-жайында барлық инфрақұрылымы бар бес қабатты үй салынатын болады.

Сондай-ақ, төрт ауланы безендіреді:

- Достық көшесі, 16/2 және 16/3;

- Пушкин көшесі, 5;

- Ағыбай батыр көшесі, 8;

- Панфилов көшесі, 7/1.

Облыстық және қалалық бюджет есебінен алты көшеде және екі тұйық көшеде орташа жөндеу жүргізіледі. Жөнделетін жолдардың жалпы ұзындығы – 2,4 километр. Сондай-ақ, қалада қалалық субұрқақ пен ауған-жауынгерлерінің бұрышын абаттандыру жұмыстары жүргізілуде.

Жұмысқа орналасуға қатысты.

Приозерск қаласында қазір 26 жұмыссыз, жұмысқа орналасқандар-1057.

Қалада қоғамдық жұмыстарға 342 адам, қысқа мерзімді курстарға 63 адам жіберілді. Қала үшін республикалық бюджеттен 31 грант, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер үшін 11 грант 100 АЕК-тен және жастарға 20 грант 200 АЕК-тен бөлінді.

Туризм саласы да қозғалды. Қазір Приозерск қаласында жалпы нөмірлі қоры 126 бірлік және сыйымдылығы 199 төсек-орынға дейінгі 7 қонақ үй жұмыс істейді. Сонымен қатар, 3 жатақхана  және 1 шағын қонақ үй жұмыс істейді.

13-16 маусым аралығында бізде ақпараттық-тур форматында туризмді дамыту бойынша аймақтық форум өтті, онда Балқаш, Приозерск және Ақтоғай ауданы қамтылды. Ақпараттық турға Қазақстан мен Ресей турагенттіктерінің 50-ден астам өкілі қатысты, ал оның қорытындысы бойынша Қарағанды қаласының 6 туроператоры мен Нұр-сұлтан "Балқаш" емдеу-сауықтыру кешені мен "Гранит" қонақ үй кешенімен шарт жасады.

Өткен жылы қалада 8 аула аумағы абаттандырылды: күн панельдерінде жарық беретін үш балалар алаңы орнатылды. Сондай-ақ, алғашқы авиаторларға ескерткіш аумағын абаттандырды.

Қоғамдық тәртіпті сақтау саласында жалпы қылмыстың төмендегені байқалады: өткен жылы тіркелген қылмыстардың саны – 51 жағдай, ал 2018 жылы 57 жағдай. Қоғамдық орындарда жасалған қылмыстар саны 14,3% – ға, алкогольдік мас күйде – 46% - ға төмендеуде. Кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстар 66,6% - ға төмендеді: бір жағдайға дейін.

Қалада қазір окулист, гинеколог, хирург, жалпы практика дәрігерлеріне, педиатр және балалар невропатологына деген қажеттілік сақталуда. Қала әкімдігі қызметтік тұрғын үй бөлуге көмек көрсетеді.

- туу коэффициенті 10,1-ге азайды %;

- өлім коэффициенті 20,9-ға төмендеді %;

- бала өлімінің коэффициенті 72,4% - ға төмендеді.

Қазір қалада "Кезексіз емхана" бағдарламасын іске асыру бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде: электрондық кезек жүйесі орнатылды, "DamuMed" мобильдік қосымшасы пайдаланылуда және МӘМС енгізу бойынша жұмыстар жалғасуда. Өткен жылы салынған жаңа үйде екі қызметкер үшін пәтерлер бөлініп, медперсонал үшін тағы алты пәтер аурухананың балансына берілді.                                 2018 жылдан бастап емхана мен стационар ғимараттарында кезең-кезеңімен күрделі жөндеу жұмыстары жүргізілуде.                                                                                        Сондай-ақ, Палаталар мен қызметкерлерге арналған жиһаз сатып алынды, қазіргі уақытта медициналық жабдықтармен жабдықтау 70,2% - ды құрайды.

Білім беру жүйесіне қатысты. 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту 92,7 % (623 адам), ал мектептерде 1 903 оқушы білім алуда. Бір компьютерге 4,6 оқушыдан келеді. Осы жазда сауықтыру лагерлерінде 110 бала демалды.

Жазғы уақытта екі мектепте, үш балабақшада және "Достық" қосымша білім беру орталығында ағымдағы жөндеу жұмыстары жүргізіліп, материалдық-техникалық қамтамасыз ету жаңартылды. Сонымен қатар, біздің мектептерде орыс тілінде оқытатын информатика, орыс тілінде оқытатын бастауыш сынып мұғалімдері жетіспейді. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын ұлдар үшін технология және орыс тілі мұғалімдері жетіспейді.

Кездесу соңында әкім журналистердің барлық сұрақтарына жауап берді